Na czym polega recykling?
pattern

Na czym polega recykling?

2024-03-29

Ochrona środowiska to dziś obowiązek każdego człowieka. Istnieje wiele działań, które mają na celu ochronę otaczającego nas świata, takie jak ograniczenie emisji gazów cieplarnianych czy nadmiernego korzystania ze złóż mineralnych. Najpopularniejszą formą dbania o środowisko jest jednak segregacja śmieci oraz recykling, w tym recykling elektroniki. Dowiedz się, czym tak właściwie jest i co mu podlega?

Recykling polega na powtórnym wykorzystaniu odpadów w celu wyprodukowania nowego przedmiotu. To jedna z najpopularniejszych form ochrony otaczającego nas świata. Recykling pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie na eksploatowanie złóż naturalnych i ilość odpadów. Najważniejszą zasadą recyklingu jest maksymalne wykorzystanie odpadów przy jednoczesnym jak najmniejszym nakładzie surowcowym oraz energetycznym.

Najwięcej odpadów jest produkowanych w gospodarstwach domowych. Z tego powodu każdy mieszkaniec powinien odpowiednio segregować śmieci na pięć podstawowych grup, a następnie umieścić je w specjalnie oznakowanych kontenerach:

  • kosze żółte – składuje się w nich tworzywa sztuczne i metalowe, czyli między innymi: torebki plastikowe i foliowe, kartony po mleku, plastikowe opakowania, a także nakrętki i butelki plastikowe, kapsle, puszki, pokrywki metalowe, metale kolorowe oraz folia aluminiowa;
  • kosze zielone – umieszcza się w nich szkło. Można do nich wrzucać butelki oraz słoiki ze szkła, a także pojemniki szklane po kosmetykach. Należy jednak zauważyć, że nie wolno umieszczać w nich pojemników z plastikowymi elementami, których nie da się w żaden sposób usunąć. Do zielonych pojemników nie wolno wkładać zabrudzonego szkła, ani wrzucać pojemników żaroodpornych. W niektórych gminach obowiązuje podział na szkło białe i kolorowe;
  • kosze niebieskie – wyrzuca się do nich papier, czyli różnego rodzaju gazety, czasopisma, zeszyty, książki, katalogi, ulotki, wydruki komputerowe, a także papier do pakowania, papierowe torby czy opakowania kartonowe. Do niebieskich kontenerów nie wolno wrzucać papieru powleczonego plastikiem bądź folią, czyli na przykład obwolut książek, błyszczących okładek, paragonów fiskalnych, a także zużytych chusteczek, ręczników papierowych i brudnego papieru;
  • kosze brązowe – są przeznaczone na odpady biologiczne, takie jak trociny, kora, trawa, gałęzie, liście czy niepomalowane drewno oraz resztki jedzenia: warzywa, owoce czy ich obierki. Do brązowego kosza wyrzuca się również skorupki jaj, liście herbaty czy fusy po kawie. Do odpadów biologicznych nie zalicza się olejów jadalnych, kości, odchodów zwierzęcych i popiołu;
  • kosze czarne – umieszcza się w nich odpady zmieszane, do których należą ubrania, wyroby skórzane, futra i zużyte naczynie oraz żwirek i zwierzęce odchody. Do czarnego kosza wrzuca się również resztki jedzenia pochodzenia zwierzęcego (czyli jajka, nabiał, ser, mięso i kości). Należy tam również umieścić zużyte ręczniki papierowe i chusteczki, a także podpaski, waciki do uszu, pieluchy itd.

Rozwój technologii informatycznych oraz wzrost gospodarczy sprawił, że nadmierna produkcja dotyczy również sprzętu elektronicznego i elektrycznego. Z tego powodu co roku generowana jest ogromna ilość e-odpadów – co spowodowało, że recykling elektroniki stał się bardzo ważną kwestią.

Elektrośmieci stanowią wyjątkowo niebezpieczne odpady, gdyż zawierają wiele toksycznych składników, które nie mogą przedostać się do środowiska. Składniki te mogą powodować zatrucia i choroby, a także skażenia gleby i upraw rolnych. Recykling elektroniki ma na celu ograniczenie ilości e-odpadów oraz zmniejszenie ryzyka dostania się niebezpiecznych substancji do środowiska.

E-odpady nie wolno wyrzucać do przydomowych kontenerów. Osoby prywatne muszą znaleźć odpowiedni punkt zbiórki elektrośmieci, który działa w gminie i tam oddać zużyty sprzęt. Natomiast przedsiębiorstwa generujące duże ilości takich odpadów powinny nawiązać współpracę z firmą zajmującą się recyklingiem elektroniki.

Powrót do bloga

Gdzie wywozić odpady przemysłowe?

Gdzie wywozić odpady przemysłowe?

PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Gdzie wyrzucić płyty CD?

Gdzie wyrzucić płyty CD?

PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Które elementy komputera podlegają utylizacji?

Które elementy komputera podlegają utylizacji?

PRZECZYTAJ ARTYKUŁ