Co to są elektrośmieci i gdzie je oddać lub wyrzucić?
pattern

Co to są elektrośmieci i gdzie je oddać lub wyrzucić?

2024-03-29

Co to są elektrośmieci i co się do nich zalicza? Czy można je wyrzucać do  komunalnych pojemników na odpady? Gdzie w Krakowie można je oddać?

Do elektrośmieci, czyli ZSEE - rozwinięciem tego skrótu jest zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny -  zalicza się wszelkie zepsute, nieużywane bądź niepotrzebne urządzenia elektryczne i elektroniczne. Są to sprzęty działające na prąd lub baterie. Elektrośmieci nie powinny trafić do zwykłego, komunalnego pojemnika na odpady. Prawidłowym miejscem, gdzie powinny trafić, są punkty odbioru odpadów elektronicznych i elektronicznych, znajdujące się w większości polskich miast i miasteczek. Niektóre miasta i gminy - np. Kraków - oferują swoim mieszkańcom bezpłatny odbiór dużych elektrośmieci. Wystarczy zadzwonić pod bezpłatny numer, by ekipa specjalistów przyjechała i za darmo odebrała np. starą pralkę, lodówkę, komputer czy inne urządzenie AGD. Za wyrzucanie elektrośmieci do miejsc do tego nieprzeznaczonych - nieodpowiedniego pojemnika lub na tzw. dzikie wysypiska - grożą surowe kary finansowe. Maksymalna grzywna, jaką można otrzymać za to przewinienie, wynosi 5000 złotych.

Elektrośmieci, co zostało wspomniane już w poprzednim akapicie, powinny trafić do specjalnego punktu odbioru tego rodzaju odpadów. Oficjalne, prowadzone przez miasta, zbiórki elektrośmieci dbają o to, by stary sprzęt elektroniczny lub elektryczny trafił do odpowiedniego miejsca - zakładu, w którym zostaną poddane odzyskowi i recyklingowi. Z wielu elektrośmieci da się pozyskać cenne surowce, dzięki temu zmniejsza się poziom zanieczyszczeń środowiska naturalnego, a koszty niektórych procesów produkcyjnych, wykorzystujących uzyskane tym sposobem surowce, znacząco się obniżają.

Poza prowadzonymi przez miasta lub gminy punktami zbiórek elektrośmieci, do których należy samodzielnie przywieźć stary zużyty sprzęt elektroniczny lub elektryczny, istnieje także druga opcja, gdzie oddać elektrośmieci. Są to punkty skupu e-złomu, jeden z nich prowadzimy w Krakowie przy ulicy Drożdżowej 5. Atutem tego rozwiązania jest możliwość zarobienia na sprzedaży niektórych elektrośmieci (w naszym punkcie skupujemy m.in.: podzespoły elektroniczne, płytki drukowane, procesory i zasilacze). Oferujemy odbiór na terenie całej Polski (kurierem tylko podzespoły elektroniczne do skupu powyżej 5 kg). Codziennie aktualizujemy cennik. Ze zużytego sprzętu w całości płacimy za komputery, laptopy, telefony komórkowe i tablety, pozostałe elektrośmieci przyjmujemy bezpłatnie.

Lista podmiotów, gdzie można oddać elektrośmieci w Krakowie, liczy kilkadziesiąt pozycji. Wykaz ten dzieli przedsiębiorstwa na 3 kategorie:

  • firmy zbierające zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny pochodzący z gospodarstw domowych (tu znajduje się m.in. Geomar Recykling)
  • punkty sprzedaży przyjmujące zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, działające w modelu, że przy zakupie nowego sprzętu, można oddać jeden tego samego rodzaju
  • apteki przyjmujące zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, działające w modelu, że przy zakupie nowego sprzętu, można oddać jeden tego samego rodzaju

Więcej informacji na ten temat i ich wykaz można znaleźć na stronie MPO.

Jednym z obszarów działań naszego przedsiębiorstwa jest recykling elektroniki. W ramach tych działań z elektrośmieci pozyskujemy m.in. metale szlachetne lub inne surowce, które da się ponownie wykorzystać w procesie produkcyjnym. Recykling elektroniki to działanie przyjazne dla środowiska oraz oszczędzające energię. Stosujemy technologie i metody przetwarzania, które dają drugie życie wielu komponentom z elektrośmieci, trafiającym do naszego zakładu przetwarzania.

Powrót do bloga

Dlaczego nie wolno wyrzucać elektrośmieci do zwykłego kosza?

Dlaczego nie wolno wyrzucać elektrośmieci do zwykłego kosza?

PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Na czym polega recykling?

Na czym polega recykling?

PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Gdzie wywozić odpady przemysłowe?

Gdzie wywozić odpady przemysłowe?

PRZECZYTAJ ARTYKUŁ