Gdzie wyrzucić płyty CD?
pattern

Gdzie wyrzucić płyty CD?

2024-03-29

Każdy z nas stosuje na co dzień zasady segregacji odpadów w gospodarstwie domowym. Jednak część osób zupełnie nie wie, jak wygląda kwestia niszczenia nośników danych, gdzie zapisane są wrażliwe informacje i przykładowo, gdzie wyrzucić płytę CD? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszym poradniku.

odczas generalnych porządków, czy przeprowadzki często okazuje się, że w naszym mieszkaniu zalegają pendrive, dyski i stare płyty CD - gdzie wyrzucać i jak zutylizować tego typu przedmioty, aby zapisane na nich dane nie trafiły w niepowołane ręce? Samodzielne, mechaniczne niszczenie nośników np. za pomocą młotka nie jest zbyt rozsądnym i w 100% bezpiecznym rozwiązaniem.

Lepszą opcją jest powierzenie tego typu zadania profesjonalnej firmie, która dysponuje specjalistycznym sprzętem. W tym celu należy podpisać odpowiednią umowę, w której zostanie określony zakres działania, obowiązki, terminy realizacji usługi oraz wynagrodzenie przewidziane dla firmy wyspecjalizowanej w niszczeniu tego rodzaju przedmiotów (niszczenie nośników danych musi zostać przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi przepisami RODO). Po likwidacji pendrive, dysku, czy zużytej płyty CD, firma sporządza protokół zdawczo-odbiorczy i wystawia zleceniodawcy certyfikat, który potwierdza zniszczenie dokumentów. Nasza firma GEOMAR na życzenie klienta indywidualnego, biznesowego dodatkowo może udokumentować proces likwidacji nośników (za pomocą video lub fotografii).

Gdzie wyrzucić płytę CD? Jak już wspomnieliśmy wcześniej, możemy przekazać nośnik do firmy, która zajmuje się profesjonalnym niszczeniem danych. Natomiast, jeśli płyta CD nie zawiera wrażliwy danych/poufnych informacji, gdyż jest np. zwykłą płytą muzyczną, możemy wyrzucić ją do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne (jest to odpad wielomateriałowy, który składa się z poliwęglanowej warstwy nośnej, złotej lub aluminiowej warstwy barwnika, który ulega stopieniu podczas zapisu i warstwy ochronnej z lakieru). Część osób zanosi zużyte płyty CD do lokalnego Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych. To nie koniec możliwości. Markety ze sprzętem elektronicznym również oferują klientom możliwość pozostawienia tego typu śmieci. Alternatywą może okazać się nadanie płytom CD drugiego życia, wykorzystując je do stworzenia własnoręcznie ściennych dekoracji, czy zegara z błyszczącą tarczą.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym praktycznym wskazówkom nie będziecie mieć problemów z odpowiednią segregacją zużytych płyt CD i niszczeniem nośników danych. Zapraszamy serdecznie do zapoznania z naszą ofertą oraz skorzystania z usług firmy GEOMAR. Obsługujemy zakłady produkujące płyty, urzędy skarbowe, izby celne, przedsiębiorstwa gospodarki odpadami, szkoły, uczelnie, instytucje. Gwarantujemy odbiór i utylizację dowolnej liczby płyt CD na specjalnym młynie dwuwałowym dedykowanym do mielenia odpadów ARP 3000.

Powrót do bloga

Gdzie wywozić odpady przemysłowe?

Gdzie wywozić odpady przemysłowe?

PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Na czym polega recykling?

Na czym polega recykling?

PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak długo przechowywać dokumenty papierowe?

Jak długo przechowywać dokumenty papierowe?

PRZECZYTAJ ARTYKUŁ